Comfortzone

Uit je comfortzone: je volgende bestemming

Tip
09 april 2026

In deze zone leeft geen angst. Alles is vrij stabiel. We hebben het gevoel dat we controle hebben over het “leven”. Verandering of nieuwe uitdagingen komen hier niet echt aan bod.

Toch weten we allemaal heel goed dat we de toekomst niet kunnen voorspellen. We weten niet hoe een bepaalde beslissing, actie, sprong, … zal uitdraaien. De hippe term ‘yolo’ (you only live once) staat in schril contrast met de werkelijkheid. We leven inderdaad maar 1 keer, maar net daarom is het misschien zo moeilijk om uit die comfortzone te geraken? We willen het beste van ons leven, en het gemakkelijkste is dan om lekker knus in die comfortzone te blijven zitten. Alles is daar veilig, alles is voorspelbaar, je hoeft geen risico’s te nemen. 

Uit je comfortzone treden ... het klinkt groots, niet? Je neemt als het ware een stap naar het onbekende. Maar is dat effectief zo? Laten we even teruggaan naar onze kindertijd en het moment waarop we leerden fietsen. We kregen steun, hulpmiddelen en er was ook het geloof dat anderen in ons hadden. Toch waren er twijfels bij onszelf: Wat als ik val? Ik wil me geen pijn doen. Misschien ga ik nooit kunnen fietsen. Wat als mama of papa mij loslaat, wat gaat er dan gebeuren? Een grote gebeurtenis. Het is ons gelukt. We voelden ons moedig, overwonnen onze angsten. En dat vallen, dat hoorde erbij. 

Zo kunnen we terugblikken op heel wat gebeurtenissen in ons leven. Soms verlaat je de comfortzone helemaal vanuit je eigen beslissing. Soms kiezen anderen er misschien voor om jou uit je comfortzone te duwen. Je krijgt je ontslag of er dreigt een faillissement of herstructurering. Je hebt massa's vragen, twijfels, onzekerheden, ... En plots zit je in de angst-zone.

Brené Brown (psycholoog, auteur, spreker, …) staat bekend om haar boeken rond kwetsbaarheid durven tonen. Je comfortzone verlaten heeft te maken met je kwetsbaarheid te durven tonen. 

Hierbij enkele tips om uit de veilige comfortzone te gaan:

  • Wees kwetsbaar! Durf je gevoel, emotie, gedachten te uiten en te delen, eventueel met anderen. Maar besef dat jij niet jouw gedachten bent.
  • Durf tegen te spreken als er opeens een negatieve gedachte in je hoofd komt. Leg dat duiveltje het zwijgen op en doe eens net het tegenovergestelde. Je bent het wel waard!
  • Begin klein, start met dagelijkse dingen om op die manier de stap naar iets “groter” haalbaarder te maken. Leg jezelf haalbare doelen op.
  • Maak het visueel, maak een plan, mindmap, schrijf alles op wat er in je hoofd komt zodat het op papier staat. Dit maak het proces om effectief stappen te zetten veel gemakkelijker. We blijven te lang in ons hoofd hangen.
  • Probeer positief te denken. Kom je in een situatie terecht waarvoor je zelf niet  gekozen hebt? Denk dan  aan de  positieve zaken die hieruit voortkomen.
  • Reflecteer! Heb je een stap gezet, hoe klein dit ook mag zijn, ga dan na welk gevoel dit bij jou geeft, hoe het met jouw energie gaat en bouw hierop verder.
  • Durf! Wees niet bang om te falen, wees niet bang om bepaalde zaken niet perfect te doen. Leven is leren. En leren staat gelijk aan fouten mogen maken. Je mag vallen, misschien moet je zelfs vallen om eens zo stevig te staan.

Je volgende bestemming?

Laat de comfortzone eens links liggen en sla rechts af. Heel veel succes!

Wil je hierover graag meer in detail praten?

Contacteer ons. Wij helpen je graag.